Pieteikties

Reģistrēts klients:

67 060 578
Jūsu grozs ir tukšs.


Numismāti-iesācēji meklē eksemplārus savas kolekcijas papildināšanai numismātu biedrībās, antikvariātos, krāmu tirgos. Dažreiz profesionālo zināšanu trūkums pavēršas pret viņiem, jo tiek iegādātas monētas, kas ir sliktā stāvoklī, vai par tām tiek ievērojami pārmaksāts. Kur iegūt vislabāko informāciju par numismātiku un kur visdrošāk papildināt savu kolekciju ar jauniem elementiem?


Numismātu biedrības

Kādas vairāk pieredzējušas personas padoms ir zelta vērtē. Tāpēc ir vērts sazināties ar citiem numismātiem. Daudzās pilsētās tie apvienojas vietējās numismātu biedrībās, kas ir droša atbalsta vieta kolekcionāriem. Tajās iespējams veikt drošu monētu maiņu ar citiem kolekcionāriem, kā arī saņemt kolēģu profesionālo ekspertīzi. Bet, kur doties, ja Jums nav kontakta ar speciālistiem?


Numismātikas veikali un izsoles

Ļoti drošas vietas pirkumu veikšanai, protams, ir specializētie veikali. Ir maz ticams, ka tajos iegādāsieties viltotu monētu vai monētu par nesamērīgi augstu cenu. Cenas bieži ir emisijas līmenī vai tuvu tam. Numismātikas veikali atrodami lielākajās pilsētās; daudzi no tiem sniedz pakalpojumus arī interneta vidē. Vērtīgākās monētas ir pieejamas numismātikas izsolēs. Tas ir veids, kā tiek tirgoti vērtīgākie un vēsturiski nozīmīgākie numismātikas eksemplāri. Tā kā tiem ir liela vērtība, pārdodamās vienības vienmēr ir rūpīgi izpētītas un aprakstītas, tādēļ pastāv ļoti zems viltojuma iegādes risks. Ar piedāvātajiem eksemplāru paraugiem iespējams iepazīties pirms izsoles publicētajā katalogā. Tāpat iespējams nodrošināties, apmeklējot numismātikas pasākumus un izstādes.


Iespēju meklēšana

Vērtīga eksemplāra atrašana starp necilām monētām krāmu tirgū pielīdzināma laimestam loterijā. Un tāpat kā citās loterijās, lielākā daļa spēlētāju tajās nelaimē. Antikvariātos un krāmu tirgos dažreiz iespējams iegādāties interesantas monētas par gadījuma cenu, bet tas notiek ļoti reti. It īpaši tādēļ, ka krāmu tirgos tirdzniecība notiek ar monētām bez autentiskuma apliecinājuma; šādos gadījumos kļūdīties ir ļoti viegli. Līdzīga piesardzība jāievēro, veicot pirkumu tiešsaistes izsoļu vietnēs. Lielākā daļa pārdevēju ir godīgi, tomēr atsevišķi krāpnieki var jums pārdot viltojumu vai atsūtīt citu monētu, nevis to, ko nosolījāt izsolē (piemēram, atsūtītā monēta ir sliktākā stāvoklī). Šī iemesla dēļ vienmēr nepieciešams pārbaudīt personu, no kuras veicam pirkumu tiešsaistes izsoļu vietnē (piemēram, pārbaudot citu lietotāju pievienotos komentārus); būtu vēlams personīgi tikties, saņemt un pārbaudīt pirkumu pārdevēja klātbūtnē.


Iegāde pie emitenta

Jauno emisiju vislabāk ir pirkt tieši no emitenta. Lavijā visas monētas kolekcionāri var iegādāties Latvijas bankas kasēs vai tās tīmekļa vietnē. LB kases atrodas Rīgā un Liepājā. Sarežģītāk ir ar ārvalstu monētām – tās vislabāk iegādāties no uzticamiem piegādātājiem, piemēram, numismātikas veikalos.


Kam pievērst uzmanību

Vērtīgām monētām jābūt pievienotam autentiskuma sertifikātam, kas apliecina to identifikāciju un uzglabāšanas stāvokli. Šie sertifikāti ir monētu vērtības pierādījums; tos izdod sertificējoši uzņēmumi, kas darbojas numismātikas vērtēšanas jomā. Ir labi, ja tie ir droši iesaiņoti – atrodas kastītē vai aizsargkapsulā. Mazāk vērtīgu eksemplāru gadījumā autentiskuma sertifikāta vietā pietiks ar informāciju no kataloga. Numismātikas katalogos tiek uzrādīta populāru monētu standarta cena atkarībā no saglabāšanās pakāpes. Šīs zināšanas palīdzēs veikt atbildīgus pirkumus un maiņu ar citiem kolekcionāriem.