Pieteikties

Reģistrēts klients:

67 060 578
Jūsu grozs ir tukšs.


Numismātika ir kaislība, ar ko inficējamies nemanot. Mēs saņemam vai atrodam interesantu eksemplāru, pēc kāda laika tam pievienojam nākamo. Atvedam monētas no vietām, kurās pavadītas brīvdienās, vai no ekskursijām pa krāmu tirgiem, atrodam monētu mājas bēniņos vai vienkārši izņemam no maka vienu monētu. Ja esat uzķērušies uz šī kolekcionēšanas āķa, tad ar lielāko prieku nemitīgi papildināsiet savu kolekciju.


Pēc kāda laika vienmēr rodas jautājums: kādas monētas es īsti krāju? Kad kolekcija būs pilnīga? Nav iespējams iegūt visas monētas vai medaļas, kas iekrīt mūsu rokās. Pat tad, ja mūsu numismātikas piedzīvojums ir sācies tieši šādi, pēc kāda laika neizbēgami izkristalizēsies šaurāks interešu loks. Krājot monētas, ir ieteicams veidot savu „atslēgu” – kolekcijas vadmotīvu.

Kolekcijas, kas pilnībā atspoguļo konkrētu monētu kategoriju vai iekļauj pilnu monētu sēriju ir ievērojami pievilcīgākas un sniedz lielāku gandarījumu. Tām ir arī lielāka izglītojošā un materiālā vērtība. Tāpēc ir nepieciešamas zināmas zināšanas par monētām, to dalījumu un kategorijām.


Kolekciju veids – monētu galvenie tipi

Monētu galvenā atšķirības zīme ir to funkcija. Tiek izdalītas apgrozībā esošās un īpašiem notikumiem veidotās monētas. Pirmās iespējams atrast jebkurā makā, savukārt otrās ir veidotas īpašā emisijā, ko raksturo stingra kvantitatīva tirāža. Dažas no tām nonāk apritē kopā ar apgrozībā esošo naudu, bet citas tiek kaltas īpaši kolekcionāru vajadzībām. Tās tiek noslēgtas kolekcionāru kapsulās jau naudas kaltuvēs. Tām tiek pievienots arī autentiskuma sertifikāts. Bieži vien tās ir izgatavotas no dārgmetāliem vai ar tiem pārklātas. Tām var tikt izmantota cita apdrukas tehnika, piemēram, tampogrāfija, spoguļattēla nospiedums vai hologrāfiskā uzdruka. Tās izceļas ar paaugstinātu vērtību – ja parastās piemiņas monētas parasti iegādājamas atbilstoši to nominālvērtībai, tad kolekciju monētas ir ievērojami dārgākas.


Monētu izcelsme un dekoratīvo motīvu tematika

Kritēriji, ko izmanto kolekcionāri, ir praktiski bezgalīgi. Kopējā atslēga ir ģeogrāfiskā izcelsme: Jūs varat kolekcionēt monētas no konkrētas valsts vai valstu grupas, un pat tādas, kas ir izkaltas konkrētos reģionos vai naudas kaltuvēs. Tāpat ir ar emisijas laiku – atsevišķi kolekcionāri krāj tikai vēsturiskās monētas (no konkrēta laikmeta un nereti tikai konkrētu monētu veidu, piemēram, viduslaiku sudraba monētas), citi savukārt kolekcionē mūsdienu apritē esošās monētas, pievēršot uzmanību izdošanas gadam. Vēl viens populārs kritērijs ir tematika. Monētas reverss attēlo dekoratīvu motīvu, ko kolekcionāri bieži izvēlas par noteicošo faktoru savā kolekcijā. Līdz ar to tiek krātas monētas, kurās attēloti dzīvnieki, arhitektūras pieminekļi, personas vai vēsturiski notikumi. Naudas kaltuves, kas emitē kolekcionāriem paredzētās sērijas, iet līdzīgu ceļu, radot konkrētas tematikas kolekcijas. Kolekcionāri iegādājas pilnu šādas sērijas komplektu vai izvēlas no tām atsevišķus interesējošos eksemplārus.
 

Kolekciju veidošanas individuālie kritēriji

Protams, veidojot savu kolekciju, Jūs varat izvēlēties arī citus kritērijus, vadoties, piemērām, no materiāla, no kura izgatavotas monētas, vai krāt tikai monētas, kurās ir kļūdas (tās ir liels retums, vienlaikus tās ir ļoti vērtīgas). Laika gaitā intereses bieži evolucionē. Tātad, ja sākumā mēs nezinām, kādas tieši monētas mūs interesē – par to nav jāuztraucas; kolekcionējam tās, kas mums patīk visvairāk. Pirms spēsim attapties, mēs apzināsimies, ka tieši monētas sniedz vislielāko prieku. Bet, izveidojot savu sapņu komplektu, mums prātā jau būs idejas par nākamo kolekcijas paplašināšanu.