Pieteikties

Reģistrēts klients:

67 060 578
Jūsu grozs ir tukšs.


Galvenais ir pareiza to uzglabāšana. Kolekcionārs, kurš ar visu sirdi rūpējas par savu monētu kolekciju, nekad neuzglabā eksponātus vienkārši kastē vai atvilktnē, kur tās viegli var noberzties viena pret otru un citiem priekšmetiem.


Metāli, ko izmanto naudas kalšanai, ir ar dažādu reaģēšanas līmeni un, atkarībā no tā, tiem ir nepieciešama atbilstoša aizsardzība. Ļoti uzņēmīgi pret patinēšanu un apsūbēšanu ir varš un tā sakausējumi. Nedaudz reaģē arī sudrabs, kam ir tendence kļūt tumšākam, it īpaši uzglabājot albumos bez aizsargkapsulām. Arī monētas un medaļas, kas izgatavotas no zelta – neskatoties uz to, ka šim dārgmetālam ir augsta izturība – nevajadzētu izņemt no aizsargkapsulām. Tikko kalta monēta izceļas ar skaistu spīdumu, tai nav skrāpējumu, to neklāj netīrumi vai plankumi. Pēc nonākšanas apgrozībā tās virsma neizbēgami sāk nobružāties un kļūst matēta.

Tomēr, pat tad, ja monēta tieši no naudas kaltuves uzreiz nonāk vitrīnā, tā joprojām ir pakļauta vairākiem riskiem, piemēram, patinai vai korozijai. Kā rūpēties par kolekciju, lai tā vienmēr izskatītos tikpat skaista, kā dienā, kad to iegādājāties? Svarīgākais – to pareiza uzglabāšana. Izplatīta kolekcionāru-iesācēju kļūda ir eksponātu uzglabāšana kastēs vai atvilktnēs, kur tās viegli var noberzties viena pret otru un citiem priekšmetiem. Situāciju būtiski uzlabos pat minimāls nodrošinājums, piemēram, ievietojot monētas ar rāvējslēdzēju aiztaisāmos maisiņos. Tomēr profesionāļi izmanto drošākas metodes.


No kā pasargāt monētas?

Monētu glabāšanas galvenais kritērijs ir to pasargāšana pret mehāniskiem un ķīmiskiem bojājumiem. Pēdējie rodas no monētu notraipīšanas vai saskares ar bīstamām vielām, piemēram, ar metāliem, mitrumu, zemi, sveķainu koku, dažiem plastmasas veidiem un pat gaisu. Jā, arī gaiss izraisa koroziju un  ir viens no apsūbējuma veidošanās iemesliem jeb izmaiņām uz monētu virsmas, kas rodas reakcijā ar atmosfēras ķīmiskajiem savienojumiem. Atsevišķi metāli, kas tiek izmantoti monētu izgatavošanā, atšķiras ar dažādām reaģēšanas pakāpēm. Ļoti uzņēmīgi pret patinēšanu un apsūbēšanu ir varš un tā sakausējumi, savukārt zelts izceļas ar augstu izturību. Protams, nelabvēlīgos apstākļos arī zeltam var parādīties plankumi.


Albumi un paletes

Monētas parasti tiek glabātas albumos ar caurspīdīgiem nodalījumiem. Tie ir pieejami dažādos izmēros un formātos ar vienāda vai dažāda lieluma monētu nodalījumiem. Daži albumi ir paredzētas konkrētas sērijas emisijai – katram eksponātam tajā ir sava vieta, kā to iepriekš aprakstījis ražotājs, pievienojot detalizētu informāciju. Vizuāli īpaši pievilcīga metode ir palešu izmantošana. Tās ir īpašas paplātes ar izgrieztiem caurumiem monētu ievietošanai. Monētas skaisti izskatās arī lādītēs vai vitrīnās, bet to trūkums ir iespēja apskatīt kolekciju tikai no vienas puses. Monētu paņemšana rokās, lai varētu aplūkot to aversu un reversu vienlaikus ir saistīta ar risku tās nosmērēt.


Aizsargkapsulas

Šie caurspīdīgās plastmasas diski, kuros ievietojam monētas vai medaļas ir visieteicamākā metode monētu aizsardzībai. Kapsulas lielumam jābūt piemērotam monētas diametram. Mazākus eksemplārus papildus iespējams aizsargāt ar speciālu gredzenu no sūkļa, kura atverē ievietojam monētu pirms tālākas ievietošanas kapsulā. Šādā veidā eksponāti tiks pasargāti no mehāniskiem bojājumiem; tie tiek pasargāti arī no saskares ar gaisu. Kapsulas izvietojam paliktņos un numismātikas albumos, skaisti prezentējot kolekciju. Cita veida aizsargklājumi ir "holderi" jeb grāmatiņas ar plastmasas lodziņiem, caur kuriem monētas ir redzamas. Folijai vajadzētu piesūkties pie tās, nepieļaujot gaisa padevi. Tomēr, vajadzētu pārliecināties, ka izmantotais materiāls ir piemērots un nekaitēs īpaši jutīgiem metāliem, piemēram, varam vai alumīnijam. Šī iemesla dēļ "holderi" ir jānomaina ik pēc dažiem gadiem. Citos gadījumos kolekciju  vislabāk ir neizņemt no futrāļiem, tādējādi nodrošinot to nepārtrauktu drošību.


Kad tīrīt monētas?

Pareizi uzglabātas monētas, kas ir iegādātas labā stāvoklī, nav nepieciešams mazgāt – katra tīrīšana, pat visprofesionālākā, rada tās vērtības samazināšanās risku. Monētas visvērtīgākās ir neskartā veidā, pat, ja tās ir pārklātas ar patinu, padarot neiespējamu zīmējuma saskatīšanu. Patina ir monētu vecuma liecība, kā arī pasargā monētas iekšpusi no ārējo faktoru iedarbības. Tās tīrīšana parasti pakļauj metāla iekšpusi nekontrolētas korozijas riskam. Nevajadzētu mazgāt arī plakētas monētas, jo metāla virsējā kārtiņa, kas to pārklāj, ir ļoti trausla. Monētas nekādā gadījumā nevajag pulēt vai berzt pat ar vismīkstāko vati vai filca drānu, nedrīkst izmantot abrazīvus materiālus, birstes vai granulētas pastas, kas var saskrāpēt virsmu. Tas var nodarīt īpašu kaitējumu spoguļattēla tehnoloģijā kaltajām monētām.