Pieteikties

Reģistrēts klients:

67 060 578
Jūsu grozs ir tukšs.

Numismātika ir monētu un citu ar valūtu saistītu priekšmetu pētniecība un kolekcionēšana. Numismātika kā hobijs ir populāra jau daudzus gadus, un pasaulē ir daudz entuziastu, kuri kolekcionē dažādas monētas, medaļas, banknotes un citus saistītus priekšmetus. Monētu kolekcionēšana ir gan izklaidējoša, gan izglītojoša, jo tā ietver vēstures, mākslas un citu saistītu priekšmetu izpēti.

 

Viens no svarīgākajiem monētu kolekcionēšanas aspektiem ir monētu vērtības noteikšana. Monētas vērtību var noteikt pēc vairākiem faktoriem, tostarp tās retuma, vecuma, stāvokļa un vēsturiskās nozīmes. Šajā rakstā mēs apspriedīsim numismātikas kolekcionējamo priekšmetu klasifikācijas sistēmu, kurā ņemta vērā monētu tirāža un cena. Šo sistēmu iekšēji izstrādāja „Latvijas Monētu nams” eksperti un tā tiek izmantota, lai ātri parādītu un salīdzinātu numismātikas objektu galvenos aspektus.

Tirāža un cena ir divi no svarīgākajiem faktoriem, kurus kolekcionāri ņem vērā, pieņemot lēmumu par kolekcionējamā priekšmeta iegādi, kā arī to salīdzinot ar citām pieejamām izvēlēm. Pirmais faktors, kas tiek ņemts vērā, klasificējot numismātikas kolekcionējamos priekšmetus, ir tirāža. Monētu tirāža ir kaltuvē izgatavoto monētu skaits. Jo mazāka ir tirāža, jo monēta tiek uzskatīta par retāku. Šajā klasifikācijas sistēmā mēs esam iedalījuši tirāžu piecās kategorijās:

 1. Mazāk nekā 100 eksemplāru – ārkārtīgi maza
 2. 100–500 eksemplāru – ļoti maza
 3. 500–1000 eksemplāru – maza
 4. 1000–5000 eksemplāru – liela
 5. Vairāk nekā 5000 eksemplāru – ļoti liela

Otrais faktors ir cena. Šis ir daudz vienkāršāks faktors. Jo dārgāka ir monēta, jo tā tiek uzskatīta par vērtīgāku. To parasti nosaka tirgus pieprasījums un monētas retums. Šajā klasifikācijas sistēmā cenas esam iedalījuši četrās kategorijās:

 1. Mazāk nekā 150 EUR – zema
 2. 150–1000 EUR – vidēji zema
 3. 1000–10000 EUR – augsta
 4. Vairāk nekā 10000 EUR – ļoti augsta

Ņemot vērā šos divus faktorus, mēs varam piemērot klasifikācijas līmeņus, apvienojot kolekcionējamā produkta specifikācijas, un redzēt, kur tie atrodas vērtējuma grafikā. Izskats palīdz ātri noteikt monētas, medaļas vai citu numismātikas kolekciju vērtējumu. Zemāk ir sniegti daži piemēri, kā šī vērtēšanas sistēma tiek piemērota dažām pazīstamām monētām un citiem pasaulē pieprasītiem numismātikas kolekciju priekšmetiem:

 • ārkārtīgi maza tirāža un ļoti augsta cena

Šajā līmenī ietilpst monētas, kuru tirāža ir mazāka par 100 vienībām un cena pārsniedz 10000 EUR. Šīs monētas ir ārkārtīgi retas un ļoti pieprasītas kolekcionāru aprindās. Tās bieži vien tiek uzskatītas par kolekcijas kroni.

Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, 1907. gada Saint-Gaudens Double Eagle (saukts arī par dubultērgli), kuras tirāža ir tikai 42 eksemplāri un kura ir pārdota pat par 18 miljoniem ASV dolāru, un 1933. gada Zelta dubultērglis, kuras tirāža ir tikai 20 eksemplāri un kura ir pārdota par veseliem 7,6 miljoniem ASV dolāru.

 • Ļoti maza tirāža un augsta cena

Arī šīs monētas ir diezgan retas, bet nedaudz biežāk sastopamas nekā pirmās kategorijas monētas. Tomēr to retums un zemāka cena joprojām padara tās par pievilcīgu investīciju kolekcionāriem. Šīs kategorijas monētu piemēri varētu būt dažas koloniālās monētas, 1800. gadu zelta monētas vai monētas no mazākām valstīm ar ierobežotu kalšanas kapacitāti.

 • Maza tirāža un vidēji zema cena

Monētas, kas iekļautas šajā kategorijā, arī ir samērā vērtīgas, taču pieejamākas nekā pirmo divu kategoriju monētas. Tās ir laba izvēle kolekcionāriem, kuri vēlas iegādāties kaut ko vērtīgu, bet nevēlas tērēt ievērojamu naudas summu. Šīs kategorijas monētas var būt, piemēram, dažas piemiņas monētas, retas 19. gadsimta sudraba monētas vai kaltuves kļūdas monētas.

 • Liela tirāža un zema cena

Šīs kategorijas monētas ir biežāk sastopamas nekā iepriekšējo kategoriju monētas, bet tās ir pietiekami retas, lai būtu vērtīgas. Tās ir laba izvēle kolekcionāriem, kuri ir gatavi tērēt nedaudz vairāk naudas, lai iegūtu kaut ko vērtīgāku. Šīs kategorijas monētu piemēri varētu būt retas 20. gadsimta zelta monētas, monētas no mazām valstīm ar ierobežotu kalšanas kapacitāti vai ierobežotu tirāžu.

Mēs, „Latvijas Monētu nams”, cenšamies nodrošināt mūsu klientam un ikvienam kolekcionāram, kas interesējas par numismātiku, visvienkāršāko veidu, kā pieņemt lēmumu par nākamo kolekcijas papildinājumu, un uzskatām, ka šī klasifikācijas sistēma palīdzēs to sasniegt.

Piezīme: šī ir iekšēji izstrādāta reitinga sistēma, kas atspoguļo SIA „Latvijas Monētu nams” viedokli.