Pieteikties

Reģistrēts klients:

67 060 578
Jūsu grozs ir tukšs.

Līdz ar karalienes Elizabetes II došanos mūžībā 2022. gada 8. septembrī, ir noslēgusies vesela ēra, kas ilga 70 gadu garumā. Elizabetes II valdīšana ir īpaša sava ilgā laika un daudzo jubileju dēļ. 70 valdīšanas gados Elizabetei II nācies saskarties ar kardinālām sociālām un politiskām pārmaiņām, kā arī reformēt konstitucionālās monarhijas lomu modernajā sabiedrībā. Karalienes Elizabetes II valdīšanas laiks pārsniedz sudraba, zelta un dimanta jubilejas – 2015. gadā Elizabete II kļuva par visilgāk valdošo karalieni britu vēsturē. 2022. gads Elizabetei II saistīts ar vēl vienu neordināru notikumu – valdīšanas 70. gadadienu – platīna jubileju, pirmo šādu notikumu Lielbritānijas vēsturē. 

Elizabetes valdīšanas stāsts sākās 1952. gadā, kad viņas tēva Džordža VI veselība sāka strauji pasliktināties. Jau tolaik Elizabete bija pārņēmusi daļu no tēva pienākumiem – tēva vietā piedaloties publiskos pasākumos. 1952. gada februārī, Džordžs VI nomira, bet 25 gadus vecā Elizabete ieņēma viņa vietu.

Pieminot Elizabeti II piedāvājam ieskatu, kā viņas mūža gājums atspoguļojas 6 monētās. Monētu aversā attēloti seši karalienes Elizabetes II portreti, kas radīti dažādos karalienes valdīšanas gados.

  • Pirmās monētas aversā redzams pirmais, 1953. gadā uz monētas atveidotais karalienes portrets, kas veltīts viņas valdīšanas ēras sākumam. Portretu veidojusi skulptore Merija Gillika. Šajā aversā karaliene attēlota jauna un optimistiska, un, kā ierasts šādos portretos, pagriezusi galvu pa labi. Karalienes galvu rotā lauru vainags, kas pie pakauša sasiets ar lenti. 
  • Otrās monētas aversā attēlota Arnolda Mahina veidotais un 1986. gadā izdotais Viņas Augstības portrets. Tajā attēlotā karaliene ir uzvilkusi tiāru, kuru viņa 1947. gadā par godu kāzām saņēma no savas vecāsmātes. Karalienes mati ir nedaudz viļņoti, plecus sedz brīvi krītošs audums.
  • Trešās monētas aversā redzams 1985. gadā Rafaela Makloufa radītais Elizabetes II portrets. Šajā portretā karaliene attēlota ar karaļa Džordža IV valsts diadēmu, auskariem un krellēm. 
  • Ceturtās monētas aversā attēlots Viņas Augstības portrets, kuru 1998. gadā radīja Ians Ranks-Broudlejs. Portretā redzama jau nobriedušāka karaliene, kuras galvu rotā karalienes Marijas, Elizabetes II vecāsmātes, pērļu auskari un tiāra.
  • Piektās monētas aversā attēlots Jodija Klarka radītais karalienes portrets. Monēta tika izdota 2015. gadā, kad karaliene pārspēja līdz šim ilgāk valdījušās Lielbritānijas karalienes rekordu. Tajā atveidots Viņas Augstības portrets ar karaļa Džordža IV valsts diadēmu un pērļu auskariem. 
  • Sestās monētas aversā attēloti divi Elizabetes II portreti, kas raugās viens otrā. Vienā iemūžināts karalienes jaunības dienu attēls, bet otrā – valdīšanas 70. gadadienu atzīmējošas monarhes portrets. Šis dizains simbolizē karalienes Elizabetes II ļoti ilgo valdīšanas ēru.