Arheoloģiskie atradumi turpina mums atgādināt par senatnes kultūrām. Tie ir īpaši nozīmīgi, ja nav pieejami rakstiski avoti. Par tālaika cilvēku ikdienu, tradīcijām un izskatu pastāsta tūkstošgadēm un gadsimtiem saglabājušies izstrādājumi, lauskas un darbarīki. Dažādās Eiropas vietās arheologi izrakumos atrod atšķirīgas saktas – gan vienkāršākas, gan arī krāšņākas. Ir atrastas pat dārgakmeņiem inkrustētas saktas. Acīmredzot saktas tika izmantotas ne vien praktiskiem mērķiem, bet arī kā rotaslietas un statusa simbols.

Dzelzs laikmeta saktas ir atrodamas arī mūsdienu Latvijas teritorijā: latgaļu, zemgaļu un kuršu apdzīvotajās teritorijās. Par to liecina izrakumos atrastie artefakti. Viena no interesantākajām tālaika saktām ir tā sauktā pūces sakta, kas pēc izskata atgādina šo plēsīgo naktsputnu. Latvijas teritorijā ir atrastas aptuveni 30 šādas pūces saktas, dažas atrastas arī Lietuvā un Igaunijā. Tās visas ir atrastas bagātu un, iespējams, dižciltīgu ļaužu apbedījumos. Tas liek domāt, ka pūces sakta tolaik simbolizēja prestižu un pārticību. Parasti tās nēsāja vīrieši.

Kādēļ ir vērts iegādāties?

  • Izgatavota no tīra 999/1000 zelta
  • Augstākā kalšanas kvalitāte - proof
  • Šīs monētas tirāža ir tikai 500 vienību
  • Pūces sakta – daļa no senlatviešu kultūras

Zelta monētas aversā attēlota baltu pūces sakta. Domājams, ka šādas saktas ap 9. gadsimtu nēsāja pārtikuši kuršu, zemgaļu un latgaļu vīrieši. Attēla fons rotāts ar Uguns krusta ornamentu. Gar attēla ārmalu Laimas zīmes rotājums.

Monētas reversā attēlots karalienes Elizabetes II portrets. Gar monētas šķautni izkalti uzraksti „NIUE ISLAND“, „QUEEN ELIZABETH II“ un „2 DOLLARS“ (2 dolāri). Aversā redzams arī monētas izdošanas gads.

Specifikācijas
Izdošanas gads:
2020
Izdevējvalsts:
Niue
Nominālvērtība:
2 dolāri
Metāls:
999,9/1000 zelts
Diametrs:
13,92 mm
Masa:
0,5 g
Kvalitāte:
Proof
Tirāža:
500 gab.

, es pasūtu zelta monētu „Pūces sakta” par 119 € (+4,99 € piegādes maksa). Par sūtījumu samaksāšu norādītajā pasta nodaļā.

Sūtījumu varu atgriezt 15 dienu laikā.

Sūtījums tiks piegādāts 4 līdz 6 darba dienu laikā.

Brīvprātīgi sniedzu savus personas datus SIA "Latvijas Monētu namam" un piekrītu, ka tie tiek izmantoti pasūtījuma izpildei un tiešā mārketinga nolūkos, saskaņā ar LR Personas datu aizsardzības likuma prasībām.