Unikāls piedāvājums! Monēta Sakta, ko iedvesmojuši mūsu senči. Monēta izgatavota no 925/1000 sudraba un tās svars ir 10 g. Šī izcilā dizaina piespraudes monēta izgatavota pēc apļveida saktas parauga un tās diametrs ir 36 mm. Šīs monētas tirāža ir tikai 500 gab.

Sakta ir rotājums, kas radies praktisku iemeslu dēļ. Kad vēl nebija izgudrotas pogas, ar saktām sastiprināja drēbes un apmetņus. Pirmās saktas bija sastopamas jau bronzas laikmetā. Sākotnēji tās bija primitīvas kniepadatas, bet pamazām to dizains kļuva arvien sarežģītāks un izsmalcinātāks. Saktām bija dažādas formas un izskats, bet nostiprināšanas mehānismam visbiežāk izmantoja spraužamadatas principu – šādu saktu veidoja lociņš un saspraužamā daļa. Laika gaitā un, pilnveidojoties izstrādes procesam, parādījās dzelzs, sudraba un zelta saktas, tās sāka rotāt ar dārgakmeņiem un izsmalcinātiem rakstiem.

Saktas Latvju zemes sasniedza pa tirdzniecības ceļiem no Romas impērijas. Romiešu tirgotāji tās mainīja pret Baltijas jūras krastos izskalotajiem dzintara gabaliem. Saktas latviešiem patika, ar tām nostiprināja kreklus un apmetņus. Saktas nēsāja visi: vīrieši, sievietes un bērni. Tās veica ne tikai praktisku vai estētisku lomu, bet arī aizsardzības funkciju – rotājumus valkāja kā amuletus, kas aizsargā pret ļaunumu.

Pēc kāda laika vietējie iedzīvotāji sāka darināt savas saktas pēc romiešu parauga. Pamazām izveidojās šo rotaslietu veidi – burbuļsakta, pakavsakta, ripsakta, stopa sakta. Saktas kļuva par neatņemamu apģērba sastāvdaļu.

Kādēļ ir vērts iegādāties?

  • Izgatavota no 925/1000 sudraba
  • Šīs monētas tirāža ir tikai 500 gab
  • Unikāla monēta - Sakta, izgatavota pēc seno latviešu rotu parauga
  • Monēta ar autentiskuma sertifikātu

Aplūkojot izstrādājuma aversu, ir viegli pamanīt, ka monēta ir izgatavota pēc burbuļsaktas parauga. Šādus rotājumus sāka darināt 11.–12. gadsimtā. Dekoratīvie izciļņi un ogu ķekars uz saktas gredzena norāda uz apmēram 17. gadsimtu, kad popularitāti guva tā sauktās gredzenveida burbuļsaktas.

Monētas averss ir ar reljefu un bagātīgām detaļām. Tas ir īsts monētu izstrādātāju meistarības pierādījums. Monētas reversā attēlots karalienes Elizabetes II portrets, izkalti uzraksti „NIUE ISLAND“, ELIZABETH II“ un „1 DOLLAR“.

Specifikācijas
Izdošanas gads:
2019
Izdevējvalsts:
Niue
Nominālvērtība:
1 dolārs
Metāls:
sudrabs 925/1000
Diametrs:
36 mm
Masa:
10 g
Kvalitāte:
Proof-like
Tirāža:
500 gab.

, es pasūtu monētu „Sudraba sakta“ par 149 € (papildus samaksāšu 4,99 € par sūtīšanas izdevumiem). Par sūtījumu samaksāšu norādītajā pasta nodaļā.

Sūtījumu varu atgriezt 15 dienu laikā.

Sūtījums tiks piegādāts 4 līdz 6 darba dienu laikā.

Brīvprātīgi sniedzu savus personas datus SIA "Latvijas Monētu namam" un piekrītu, ka tie tiek izmantoti pasūtījuma izpildei un tiešā mārketinga nolūkos, saskaņā ar LR Personas datu aizsardzības likuma prasībām.