1991. gadā pēc Padomju Savienības sabrukuma Krievija pieredzēja īpaši grūtu periodu. Sākās augsta inflācija un valstī sāka pietrūkt skaidrās naudas, it īpaši ar lielāku nominālu. Īpaši smagi ekonomiskā krīze skāra tos, kuri dzīvoja pašās Krievijas nomalēs. Tostarp cilvēkus, kuri bija nomitinājušies Krievijas kalnrūpniecības pilsētā Barencburgā, Špicbergenā (tagadējā Svalbāra). Šī salu grupa atrodas tālu uz ziemeļiem, Ziemeļu Ledus okeānā, netālu no Ziemeļpola. Saskaņā ar 1920. gadā parakstīto Svalbāras līgumu starptautiskā sabiedrība atzina, ka Svalbāra pieder Norvēģijai, bet citu valstu pilsoņiem ir tiesības izmantot arhipelāga derīgos izrakteņus uz pilnīgi vienāda pamata. Pamatojoties uz to, Barencburgā izveidojās iepriekš minētā padomju un vēlāk krievu ogļraču pastāvīgā apmetne. Šīs salas bija stratēģiski svarīgas – tās atradās Ziemeļjūras ceļa vidū. (Ziemeļjūras ceļš ir Krievijas kuģošanas ceļš Arktikā, kas savieno Krievijas Eiropas un Āzijas daļas cauri Ziemeļu Ledus okeāna jūrām. Pa to pārvadāja degvielu, pārtiku, tehniku un kokmateriālus.)

Jau 1993. gadā Barencburgā dzīvojošajiem krievu ogļračiem vairs nebija naudas, izņemot kapeikas un rubļu monētas ar mazu nominālu, kas bija praktiski bezvērtīgas. Saskaroties ar tik sarežģītu situāciju, viņi nolēma kalt savas monētas ar četrām dažādām nominālvērtībām no 10 līdz 100 rubļiem. Tā radās pasaulē vistālāk uz ziemeļiem izdotās monētas, kādas jebkad ir izkaltas.


Kādēļ ir vērts iegādāties?

  • 1993. gadā izkalto Svalbāras rubļu komplekts
  • Pasaulē vistālāk uz ziemeļiem izkaltās monētas
  • Par nelikumīgām pasludinātās monētas ir numismātisks retums
  • Tas ir īsts ķēriens kolekcionāriem

Monētas aversā attēlots polārlācis – Barencburgā šie dzīvnieki praktiski staigā pa pilsētas ielām, tādēļ tas bija ideāli piemērots motīvs. Bet krievi pieļāva kļūdu. Uz monētām viņi izkala Svalbāras karti un blakus uzrakstu „Krievijas Federācija”. Norvēģijas valdība bija sašutusi, jo monētas norādīja, ka Svalbāra it kā pieder Krievijai. Norvēģi pasludināja monētas par nelikumīgām, lika tās izņemt no apgrozības un izkausēt. Krievijas valdība tolaik joprojām cīnījās ar PSRS sabrukuma sekām, tādēļ bez iebildumiem piekrita norādījumiem. Tomēr ne visas nelegālās krievu monētas tika izkausētas - dažas no tām palika paslēptas un tādējādi kļuva par īstu kolekcionāru ķērienu.

Specifikācijas
Valsts:
Svalbāras arhipelāgs, Norvēģija
Izdevējs:
Krievijas valdībai piederošs ogļu ieguves uzņēmums „Arktikugol”
Izdošanas gads:
1993
Nominālvērtība:
10 rubļi
Metāls:
Varš-niķelis
Diametrs:
20 mm
Masa:
2,82 g
Nominālvērtība:
25 rubļi
Metāls:
Varš-niķelis
Diametrs:
22 mm
Masa:
3,85 g
Nominālvērtība:
50 rubļi
Metāls:
Varš-niķelis
Diametrs:
24 mm
Masa:
5 g
Nominālvērtība:
100 rubļi
Metāls:
Alumīnijs-bronza
Diametrs:
25 mm
Masa:
5,04 g
Kvalitāte:
VF-XF (very fine/extremely fine)

, es pasūtu autentisku monētu komplektu „Svalbāras rubļi” par 99 € (+4,99 € piegādes maksa). Par sūtījumu samaksāšu norādītajā pasta nodaļā.

Sūtījumu varu atgriezt 15 dienu laikā.

Sūtījums tiks piegādāts 4 līdz 6 darba dienu laikā.

Brīvprātīgi sniedzu savus personas datus SIA "Latvijas Monētu namam" un piekrītu, ka tie tiek izmantoti pasūtījuma izpildei un tiešā mārketinga nolūkos, saskaņā ar LR Personas datu aizsardzības likuma prasībām.