Latvijas Republika tika proklamēta 1918. gada 18. novembrī, uzreiz pēc Pirmā pasaules kara. Līdz ar valsts neatkarības pasludināšanu radās nepieciešamība izgatavot un laist apgrozībā nacionālo valūtu – banknotes un monētas. Tolaik valstī apritē atradās vairākas valūtas: ostmarkas, ostrubļi, un pat dažādu pašvaldību naudas žetoni. Šāda valstī pastāvošā naudas vienību sistēma bija haotiska, tādēļ 1922. gadā tika pieņemti „Noteikumi par naudu” un ieviesta jauna nacionālā Latvijas valūta – lats. Drīz vien nodibinātā Latvijas Banka jau tajā pašā gadā apgrozībā laida pirmos latus.


Pirms Latvijas pirmās naudas parādīšanās bija garas diskusijas par to, kādam jābūt nacionālās valūtas nosaukumam. Kā iespējamie varianti tika izskatīti arī: ozols un zīle, saule un austra, daile, dižā un sīkā, latva. Galīgo lēmumu pieņēma Ministru kabinets, un tā Latvijas nacionālā valūta ieguva nosaukumu lats.

Kādēļ ir vērts pasūtīt? 

  • Veltīta Latvijas lata 100. jubilejai
  • Izgatavota no tīra (999,9/1000) zelta
  • Tirāža tikai 500 vienību
  • Monēta elegantā kastītē
  • Pieejama tikai Latvijas Monētu namā

Latvijas lata 100. jubilejai veltītās monētas aversa galvenais motīvs ir skaitlis “100”, kuru caurvij lenta veidojot latu saīsināto apzīmējumu “Ls”. Šis elements veidots pēc pirmās brīvvalsts laikā izdotās 100 latu banknotes nomināla grafiskā noformējuma līdzības. Aversa augšdaļā uzraksts angļu valodā “LATVIAN LATS ANNIVERSARY” (lat. Latvijas lata jubileja), lejasdaļā ozollapu vītnes ieskauts latu dzimšanas gads “1922”.

Reversā izkalts izdevējvalsts ģerbonis, kurā redzams ar ornamentiem un jūras gliemežvākiem apjozts Niue nacionālais zieds puakenikeni (latīņu valodā – Fagraea berteroana). To visu vainago Sv. Eduarda kronis, kas norāda uz piederību Lielbritānijai.  Augšpusē pie monētas šķautnes redzams monētas nomināls: „TWO DOLLARS FIFTY CENTS“, apakšā – izdošanas gads: „2022“.

Specifikācijas
Izdošanas gads:
2022
Metāls:
Zelts 999,9/1000
Diametrs:
13,92 mm
Masa:
0,5 g
Izdevējvalsts:
Niue salas
Kalšanas kvalitāte:
Proof
Nominālvērtība:
2,5 dolāri
Tirāža:
500 gab.

, es pasūtu zelta monētu "Latvijas lata 100. jubilejas" par 129 € (+4,99 € piegādes maksa). Par sūtījumu samaksāšu norādītajā pasta nodaļā.

Sūtījumu varu atgriezt 15 dienu laikā.

Sūtījums tiks piegādāts 4 līdz 6 darba dienu laikā.

Brīvprātīgi sniedzu savus personas datus SIA "Latvijas Monētu namam" un piekrītu, ka tie tiek izmantoti pasūtījuma izpildei un tiešā mārketinga nolūkos, saskaņā ar LR Personas datu aizsardzības likuma prasībām.