Monēta, kas tikko nonākusi apgrozībā no naudas kaltuves, ir ar skaistu spīdumu, tai nav skrāpējumu, to neklāj netīrumi, kā arī to nav skārušas krāsu toņa izmaiņas. Esot apgrozībā, monētas virsma neizbēgami kļūst matēta, dažreiz tā pārklājas ar patinu vai koroziju. Kā rūpēties par monētu kolekciju, lai tā vienmēr izskatītos tikpat skaista kā dienā, kad to iegādājāmies?


Kā tīrīt monētas un medaļas?

Nav universāla un droša veida, kā tīrīt monētas. Lielāko daļu traipu iespējams noņemt ar ūdeni, tam pievienojot vieglas iedarbības mazgāšanas līdzekli, piemēram, bērnu ziepes. Problemātiskāku traipu gadījumā var izmantot neatšķaidītu spirtu vai acetonu. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot nagu lakas noņēmēju vai šķidrumu sudraba galda piederumu tīrīšanai. Zīmējumu vai uzrakstu reljefa kontūras iespējams ļoti uzmanīgi notīrīt ar mīkstu zobu bakstāmo irbulīti.

Monētas pa vienai jāskalo plastmasas vai stikla traukā, tās pārāk stipri neberžot. Monēta ar tīriem pirkstiem jāsatver aiz malām, lai uz tās aversa vai reversa nepaliktu nospiedumi. Pēc pirmās skalošanas eksponātu atkārtoti skalo tīrā ūdenī vai acetonā, pēc tam, viegli saspiežot, ietin tīrā audumā. Monētas nevajadzētu žāvēt svaigā gaisā, jo iztvaikojošais ūdens uz to virsmas var veidot uzslāņojumu. No tā iespējams izvairīties, lietojot destilētu ūdeni vai laboratorijas acetonu.


Metāla monētu tīrīšana

Dārgmetāli ir samērā inerti ķīmiskajās reakcijās. Proti, ja vara, bronzas vai misiņa monētas salīdzinoši viegli rūsē, tad zelta un platīna monētas ir drošākas. Parasti, tās vienkārši nomazgā ar ziepēm. Nedaudz vairāk reaģē sudrabs – tam ir tendence kļūt tumšākam, it īpaši, ja monētas albumos netiek glabātas aizsargkapsulās. Ieēdušos netīrumus no augstas raudzes sudraba monētām iespējams notīrīt ar amonjaka šķīdumu. To drīkst izmantot tikai tīram sudrabam, jo sakausējumi ar varu ir ļoti jutīgi pret amonjaka šķīduma iedarbību. Šādu monētu tīrīšana ir īpaši sarežģīta, tāpēc profesionāļi bieži izmanto sausās tīrīšanas metodi, sakarsējot metālu virs degļa.

Specializētie monētu tīrīšanas līdzekļi parasti balstās uz vannošanas metodi – monēta tiek iemērkta uz strikti noteiktu laiku. Monētu, kas ievietota īpašā groziņā, iemērc šķīdumā. Pirms īpaši vērtīgas monētas tīrīšanas, vēlams veikt ģenerālmēģinājumu, izmantojot mazāk vērtīgu eksemplāru, kas izgatavots no tāda paša materiāla un aptuveni tajā pašā laikā. Tādā veidā iespējams pārliecināmies, ka vērtīgā monēta netiks sabojāta. Netīrumu noņemšanu no vēsturiskiem, unikāliem un īpaši vērtīgiem numismātikas eksemplāriem vislabāk uzticēt speciālistiem, kuri izvēlēsies vispiemērotākos tīrīšanas līdzekļus. Labāk būt netīras nevis mazgāšanas laikā sabojātas monētas īpašniekam.