Pāvests Francisks, kurš 24. septembrī viesosies Latvijā, nav pirmais pāvests, kurš nolēmis apciemot mūsu valsti. 1993. gadā Latviju apmeklēja viņa priekštecis Jānis Pāvils II (1920.–2005.). Jaunajai valstij tā bija svarīga atzinība. Godinot divus pāvestus, kuri viesojušies Latvijā, esam izveidojuši viņu pāvesta amata ieņemšanas laikā izdoto monētu komplektu.

Abus pāvestus saista ne tikai lēmums apmeklēt Latviju un pārējās Baltijas valstis. Gan Jānis Pāvils II, gan Francisks kļuva par pirmajiem savu valstu pārstāvjiem, kuri ieņem tik svarīgu amatu. Abiem raksturīgs humānisms, pieticība, pazemība, vēlme, lai Baznīcā ienāktu progresa vēsmas, kā arī centieni veidot un stiprināt starpkonfesionālu dialogu.

Kādēļ Jums jāpasūta šis komplekts?

  • Veltīts 2 no visu laiku cienītākajiem pāvestiem!
  • Autentiskas Vatikāna monētas – 200 liras un 50 centi
  • Komplekts elegantā kastē

Abas monētas ir izkaltas, kad abi pāvesti ieņēma savu amatu. Vienas monētas aversā attēlots Jāņa Pāvila II portrets. Gar malu norādīts viņa amats un monētas izdošanas gads (1993.). Monētas reversā attēlotas akmens plāksnes ar desmit baušļiem. Uzraksts augšpusē norāda monētas kalšanas vietu un apakšpusē – nominālvērtību (200 liras).

Otrās monētas aversā attēlots pāvesta Franciska portrets. Tam apkārt esošais uzraksts norāda izdošanas vietu un gadu (2014.). Reversā attēlota Eiropas karte, blakus izkalts uzraksts, norādot monētas nominālu (50 centi).

Kopā ar monētu izlasi nosūtām to autentiskuma sertifikātu, kurā atradīsiet izsmeļošu informāciju par monētu parametriem.

Specifikācijas
Jānis Pāvils II:
Izdošanas gads:
1993
Metāls:
bronza
Diametrs:
24,0 mm
Masa:
5,0 g
Izdevējvalsts:
Vatikāns
Nominālvērtība:
200 liru
:
Francisks:
Izdošanas gads:
2014
Metāls:
vara niķeļa sakausējums
Diametrs :
24,25 mm
Masa:
7,8 g
Izdevējvalsts:
Vatikāns
Nominālvērtība :
50 eiro centi
Sūtījuma piegādes laiks:
4 līdz 6 darba dienas

Jānis Pāvils II

No Vadovices Polijā nākušā Jāņa Pāvila II (īstajā vārdā – Karols Juzefs Vojtila) bērnība nebija viegla, agri nomira māte, tādēļ zēnu uzaudzināja tēvs.  1938. gadā, iestājoties Krakovas universitātē, atklājās K. Vojtilas talanti – viņš uzveda lugas un piedalījās teātra darbībā, apguva 12 svešvalodas. Aktīvā studentu dzīve pārtrūka 1939. gadā, sākoties Otrajam pasaules karam. 1941. gadā nomira tēvs, un nākamais pāvests palika pilnīgi viens. Šis zaudējums rosināja domas par priesterību. 1942. gadā Karols Vojtila sāka apmeklēt slepenu priesteru semināru Krakovā.

1978. gada augustā, jau paspējis kļūt par kardinālu, Karols Vojtila piedalījās savā pirmajā konklāvā, kura laikā par pāvestu tika ievēlēts pāvests Jānis Pāvils I, bet neviens negaidīja, ka viņš amatā būs tikai 33 dienas. Oktobrī kardināliem nācās rīkot vēl vienu konklāvu. Tā laikā par pāvestu ievēlēja K. Vojtilu. Godinot pēkšņi mirušo priekšgājēju, viņš izvēlējās vārdu Jānis Pāvils II. Gana ceļu jaunais pāvests sāka ar pieticīgu ceremoniju, pēc kuras gandrīz 27 gadus nenogurdams kalpoja cilvēkiem. Šim laikam raksturīgas ir viņa vizītes, kurās pāvests Jānis Pāvils II izplatīja mīlestības un miera vēstījumu. Pāvests, apmeklējot 129 valstis, veica vairāk nekā 1 miljonu kilometrus. 

Par Jāņa Pāvila II darba turpinātāju tika ievēlēts vācietis Jozefs Racingers, kurš izvēlējās Benedikta XVI vārdu. 2013. gadā pāvests pēkšņi paziņoja, ka atsakās no uzticētajiem pienākumiem, un kardināli konklāva laikā par pāvestu ievēlēja argentīnieti Horhi Mario Bergoljo.

Francisks

Jaunībā nākamais pāvests studēja ķīmiju un kādu laiku strādāja šajā jomā. Sajutis garīdznieka aicinājumu, H. M. Bergoljo sāka studēt seminārā, bet 1958. gadā iestājās jezuītu ordenī.  Kādu laiku Buenosairesas katoļu skolās viņš mācīja literatūru un psiholoģiju. Pēc teoloģijas studiju beigšanas viņš 1969. gadā tika ordinēts par priesteri. 1973. gadā viņš sniedza mūka zvērestu uz mūžu, un tika iecelts par Argentīnas jezuītu provinces provinciālu.

Pāris gadus H. M. Bergoljo dzīvoja Spānijā, kur ieguva teoloģijas doktora grādu.  Pēc atgriešanās dzimtenē viņš tika iecelts par Buenosairesas bīskapa palīgu, vēlāk – par arhibīskapu. 2001. gadā tālaika pāvests Jānis Pāvils II kardinālu Horhi Mario Bergoljo iecēla par kardinālu. Kļūdams par kardinālu, H. M. Bergoljo piedalījās arī 2005. gada konklāvā, kas tika sasaukts pēc pāvesta Jāņa Pāvila II nāves.  Jau tolaik viņu uzskatīja par piemērotu pāvesta amatam, tomēr par pāvestu izraudzījās J. Racingeru.

2013. gada konklāvs H. M. Bergoljo bija liktenīgs – kardināli viņu ievēlēja par pasaules katoļu vadītāju.  Jaunais pāvests izvēlējās Franciska vārdu, kā atsauci uz Svēto Asīzes Francisku, kurš bija zināms ar askētisku dzīvesveidu.  Pāvests no Argentīnas ir pirmais pāvests no Jaunā kontinenta, kas katoļu baznīcā ieviesa jaunas vēsmas. Pasaule viņu vērtē kā liberālu un tolerantu Baznīcas vadītāju. Pāvests Francisks uzsver pieticību, vienkāršību, pazemību, atteikšanos no mantkārības un pompozitātes.

Jā, es pasūtu monētu komplektu „Pāvesti Jānis Pāvils II un Francisks” par 49 € (papildus samaksāšu 4,99 € par sūtīšanas izdevumiem). Par sūtījumu samaksāšu norādītajā pasta nodaļā.

Sūtījumu varu atgriezt 15 dienu laikā saņemot samaksāto naudu. Atgriešanas izdevumus sedz sūtītājs.

Sūtījums tiks piegādāts 4 līdz 6 darba dienu laikā.

Brīvprātīgi sniedzu savus personas datus SIA "Latvijas Monētu namam" un piekrītu, ka tie tiek izmantoti pasūtījuma izpildei un tiešā mārketinga nolūkos, saskaņā ar LR Personas datu aizsardzības likuma prasībām.